Wydawca treści Wydawca treści

Informacje szczegółowe na temat programu "Zanocuj w lesie"

 

 

Mapy obszarów programu "Zanocuj w lesie"

 

 

 

 

 

Lokalizacja widoczna jest również na mapie [https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy ] oraz z poziomu aplikacji Mbdl [link] (android) lub [link] iPhone, z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.

 

Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:

 1. regulaminem korzystania z obszaru (dostępny poniżej)

 2. mapą okresowego zakazu wstępu do lasu https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/ Przed  wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem . Prace gospodarcze w miesiącu wrześniu prowadzone są w oddziałach 6, 55 Leśnictwa Runowo. Obowiązuje na nich zakaz wstepu.

 3. zagrożeniami występującymi w lesie oraz zasadami bezpiecznego korzystania z lasu - link tutaj

 4. terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar na którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu! 

KŁ Ostoja Mikorowo  :

https://czarnadabrowka.com.pl/index.php/aktualnosci/ogloszenia/1172-obwieszczenie-o-terminach-polowan-zbiorowych-2;

https://potegowo.pl/pl/aktualnosc/plan-polowa%C5%84-zbiorowych-w-ko%C5%82ach-%C5%82owieckich-ostoja-darzb%C3%B3r-cietrzew-hubertus-sezon-2020

KŁ Słonka:

https://czarnadabrowka.com.pl/index.php/aktualnosci/ogloszenia/1171-obwieszczenie-o-terminach-polowan-zbiorowych

KŁ Cietrzew:

http://www.cewice.pl/inne-wpisy/polowania-zbiorowe/

 

 

UWAGA

Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów  i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza (dostępny w załączniku na dole strony) oraz przesłanie go na adres:cewice@gdansk.lasy.gov.pl nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.

Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie:

Aleksandra Olenderek aleksandra.olenderek@gdansk.lasy.gov.pl; 606210107

 

Ankieta dla osób korzystających z programu "Zanocuj w lesie:

http://personal.ewaluacja.eu/index.php/544185?lang=pl

 

 

 Nadleśnictwo Cewice przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie”.

 

 

 


Regulamin korzystania z obszarów objętych Programem „Zanocuj w lesie”

Regulamin  korzystania z obszarów objętych Programem „Zanocuj w lesie”

Miło nam powitać Cię w lesie zarządzanym przez Lasy Państwowe.

To obszar, na którym możesz biwakować.

Zanim oddasz się relaksowi na łonie natury, przeczytaj, proszę, zasady korzystania

z udostępnionych na ten cel terenów.

Ufamy, że pozostawisz to miejsce bez śladu swojej obecności.
Nie jesteś jedynym, który korzysta z tego miejsca.

Miłego obcowania z lasem!

 1. Gospodarzem terenu jest Nadleśniczy Nadleśnictwa Cewice

 2. Obszar programu ,,Zanocuj w lesie”  oznaczony jest na mapie: https://cewice.gdansk.lasy.gov.pl/turystyka  . Chcąc sprawdzić, czy jesteś już na terenie objętym programem, skorzystaj z aplikacji mBDL.

Obszar programu ,,Zanocuj w lesie” w terenie wyznaczają słupki oddziałowe oddziałów leśnych obrębu Mikorowo o numerach:

 • 4,5,6,7,35,36,37,38,39,55,56,57,59,63,64-teren Leśnictwa Runowo
 • 19,20,21,22,31,32,33,34,51,52,53,78,79- teren Leśnictwa Uniesin
 • 178,179,180,181,193,194,199,200,201,202,203, 204c,d, 205b,c,d,g,h,i,j,k,l, 205A, 210, 211, 212, 213, 216, 217,  218 a,b,c, 219a, 224,225 - teren Leśnictwa Kozin.
 1. Możesz tutaj bezpłatnie odpocząć, lecz pamiętaj, bez względu na to, jakiego wyposażenia używasz do wypoczynku, nie może ono niszczyć drzew, krzewów oraz runa leśnego.

 2. W jednym miejscu może nocować maksymalnie dziewięć osób, przez nie dłużej niż dwie noce z rzędu. W tym przypadku zgłoszenie nie jest wymagane. Jednak będzie nam miło, gdy do nas napiszesz i dasz znać, że się do nas wybierasz.

 3. Nocleg powyżej limitu osób i czasu określonego w pkt. 4, należy zgłosić mailowo na adres Nadleśnictwa Cewice nie później niż 2 dni robocze przed planowanym noclegiem. Zgłoszenie wymaga potwierdzenia mailowego nadleśnictwa, które jest formalnym wyrażeniem zgody na pobyt.

Zgłoszenie powinno zawierać:

 • imię i nazwisko zgłaszającego,

 • telefon kontaktowy,

 • mail kontaktowy,

 • liczbę nocy (daty),

 • liczbę osób,

 • planowane miejsce biwakowania (nazwa obszaru),

 • zgodę na przetwarzanie danych osobowych.

 

 1. Jeśli zamierzasz nocować w lesie, rekomendujemy użycie własnego hamaka, płachty biwakowej, a w wypadku rozbicia namiotu pamiętaj, żeby robić to na trwałej nawierzchni, bez szkody dla runa leśnego i bez rozgarniania ściółki leśnej.

 2. Zanim wyruszysz do lasu, sprawdź na stronie https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/ mapę zakazów wstępu do lasu, czy nie został wprowadzony okresowy zakaz wstępu do lasu, np. z powodu dużego zagrożenia pożarowego.

 3. Sprawdź informacje na stronach nadleśnictw dotyczące obszarów, gdzie prowadzone są prace gospodarcze, czasowe zamknięcia szlaków, zmiany przebiegu szlaków itp.

 4. Pamiętaj, że na fragmentach obszaru wyznaczonego do nocowania mogą znajdować się miejsca, w których obowiązuje stały zakaz wstępu (np. uprawy leśne czy ostoje zwierząt wynikające z zapisów art. 26 ustawy o lasach). Sprawdź ich lokalizację na mapie lub zapytaj koordynatora programu w nadleśnictwie.

 5.  Pamiętaj, że na fragmentach obszaru wyznaczonego do nocowania, mogą znajdować się miejsca, w których obowiązuje okresowy zakaz wstępu do lasu wynikający z zapisów art. 26 ustawy o lasach (np. wykonywane są zabiegi gospodarcze). Korzystanie z nich jest zabronione. Sprawdź informacje na stronie www nadleśnictwa lub zapytaj koordynatora programu w nadleśnictwie.

 6. Lasy objęte stałym lub okresowym zakazem wstępu, z wyjątkiem upraw leśnych do 4 m wysokości, oznacza się tablicami z napisem „zakaz wstępu” oraz w przypadku okresowego zakazu, wskazaniem przyczyny i terminu obowiązywania zakazu. W trosce o swoje bezpieczeństwo nigdy nie łam tych zakazów.

 7. Sprawdzaj prognozy pogody dla obszaru, na którym przebywasz. W razie ostrzeżeń przed silnymi wiatrami i burzami, w trosce o swoje bezpieczeństwo, koniecznie zrezygnuj z pobytu w lesie.

 8. Pamiętaj, że nie jesteś jedynym użytkownikiem lasu. Są tu też inni, np. rowerzyści, koniarze czy myśliwi. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo. Bądź widoczny np. używaj sprzętu i ubrań w jaskrawych kolorach oraz zostaw na noc zapalone, widoczne z daleka światło.

 9. Rozpalenie ogniska jest możliwe jedynie w miejscach do tego wyznaczonych przez nadleśniczego. Jeśli zależy Ci na rozpaleniu ognia, zaplanuj wycieczkę tak, aby uwzględniała miejsca do tego przeznaczone.  Wyznaczonymi miejscami do rozniecania ognia są: miejsce postoju pojazdów w leśnictwie Runowo oraz miejsce przy ,,Arboretum” w leśnictwie Kozin. W razie wątpliwości skontaktuj się z koordynatorem programu w nadleśnictwie.

 10. Drewno na rozpalenie ogniska w wyznaczonym miejscu przynieś ze sobą.

 11. Pozyskiwanie drewna i innego materiału w dowolnym celu, np. rozpalenia ognia czy budowy konstrukcji obozowych, jest zabronione.

 12. Nie wjeżdżaj do lasu pojazdem silnikowym, zaprzęgowym ani motorowerem. Jeśli przyjechałeś samochodem, zostaw go na pobliskim parkingu leśnym lub innym miejscu do tego wyznaczonym. Lokalizację parkingów znajdziesz na mapie Nadleśnictwa Cewice.

 13. Możesz pozyskiwać na własny użytek owoce i grzyby. Zanim je pozyskasz, upewnij się, że są jadalne i nie podlegają ochronie gatunkowej oraz że nie znajdujesz się w oznakowanym miejscu, w którym zbiór płodów runa leśnego jest zabroniony. 

 14. Weź z domu worek na odpadki i po biwakowaniu zabierz je ze sobą. W środku lasu nie znajdziesz kosza na śmieci.

 15. Zachęcamy Cię, abyś do przechowywania przyniesionych do lasu posiłków i napojów używał pudełek i butelek wielokrotnego użytku.

 16. Nie wyrzucaj pozostałości jedzenia, które przyniosłeś za sobą. Nie są one naturalnym składnikiem ekosystemu leśnego i mogą zaszkodzić dziko żyjącym zwierzętom.

 17. Załatwiając potrzeby fizjologiczne, zatrzyj po sobie ślady. Ogranicz używanie środków higieny osobistej ingerujących w środowisko naturalne np. chusteczek nawilżanych.

 18. Jeśli zabierasz na wyprawę swojego pupila, pamiętaj, żeby trzymać go cały czas na smyczy.

 19. W trosce o bezpieczeństwo swoje i dzikich zwierząt zachowaj od nich odpowiedni dystans. Nie podchodź do nich i nie próbuj ich karmić.

 20. Zwróć uwagę na to, żeby nie planować noclegu na trasie przemieszczania się leśnych zwierząt (charakterystyczne wąskie, wydeptane ścieżki).

 21. W razie zagrożenia zdrowia znajdź najbliższy słupek oddziałowy i podaj osobom przyjmującym zgłoszenie numery, które są na nim widoczne.

 22. Pamiętaj, że nie jesteś jedynym gościem lasu. Zachowaj ciszę.

 23. Zapoznaj się ze zasadami bezpiecznego i etycznego przebywania na obszarze. Znajdziesz je wszystkie na stronie www.cewie.gdansk.lasy.gov.pl

 24. W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z Nadleśnictwem Cewice adres: ul.W.Witosa 39 84-312 Cewice

Dane kontaktowe: