Wydawca treści Wydawca treści

Ścieżka edukacyjno - przyrodnicza do "Dębu Świętopełk"

Uroczyste otwarcie ścieżki edukacyjno-przyrodniczej "Dąb Świętopełk", położonej około 2 km od wsi Krępkowice, nastąpiło14 września 2004 r dzięki współpracy Nadleśnictwa Cewice, Urzędu Gminy w Cewicach, PFOŚiGW oraz Urzędu Pracy w Lęborku.

Jest to idealne miejsce wypoczynku dla osób, które lubią spędzać wolny czas na łonie natury.

Ścieżka poprowadzona przez urozmaicony krajobraz buczyny pomorskiej z widokami wijącej się w dole rzeki. Oznakowana trasa przejścia z licznymi tablicami informacyjnymi pozwala bliżej poznać miejsca, w których się znajdujemy.

Dla osób, które chciałyby odpocząć i podziwiać piękno otaczającej przyrody, ustawiono ławki.

Na końcu ścieżki znajduje się wiekowy dąb szypułkowy "Świętopełk". Za czasów namiestnika pomorskiego i księcia gdańskiego Świętopełka II zakiełkował w lasach kasztelanii białogardzkiej dąb. Nikt nie przypuszczał, że to niepozorne wtedy jeszcze drzewo, dziś atrakcja przyrodnicza okolicy, przetrwa pomorską zawieruchę dziejową i będzie cieszyć ludzkie oko nawet w XXI wieku! Na pamiątkę lokalnego władcy z czasów szacowanych początków drzewa dąb otrzymał imię Świętopełk. Wiek dębu szacuje się (w zależności od źródła) na ok. 630-700 lat. Obecnie Świętopełk mieści się w pierwszej dziesiątce najstarszych polskich drzew. Ze swymi 22 metrami wysokości i obwodem w pierśnicy 770 cm.

 

 

 

Ścieżka, oprócz walorów turystycznych, pełni również funkcję dydaktyczną. System tablic edukacyjnych, przydrożnych ławek i miejsc widokowych powoduje, że można tu przeprowadzić ciekawą lekcję przyrody, a także w spokoju i ciszy wypocząć na łonie natury.

 

 

 

UWAGA: NADLEŚNICTWO CEWICE NIE PONOSI ODPOWIEDZIALNOŚCI ZA BEZPIECZEŃSTWO OSÓB ODWIEDZAJĄCYCH OBIEKTY EDUKACYJNE NADLEŚNICTWA