Asset Publisher Asset Publisher

Historia

Według zapisków prowadzonych przeze mnie Zespół Trębaczy Myśliwskich „Jantar" powstał dokładnie 4 grudnia 1998 roku. Wówczas to odbyło się pierwsze spotkanie chcących uczyć się grać sygnały myśliwskie dzieci, a może bardziej ich ojców – myśliwych dążących do pięknej oprawy polowań zbiorowych. Przyjechali wówczas Jurek Tryba z córką Ewą lat 15, Tadeusz Majkowski z synem Piotrem, lat 12, i jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia dotarł do nas Kazimierz Borsuk z synem Tomkiem lat 13.

Pomysł nauki gry, a w perspektywie utworzenie zespołu to inicjatywa Wiesława Kellera, powracającego na Pomorze i  rozpoczynającego wówczas pracę w Nadleśnictwie Cewice. Pięć lat nauki gry w Technikum Leśnym w Warcinie, kontynuacja pasji i rozwój na Wydziale Leśnym Akademii Rolniczej w Poznaniu, gdzie przez trzy lat kierował Zespołem - studentów „Venator" spowodowały, że chęć gry i przekazanie tej umiejętności pozostały do dziś.

Po kilku miesiącach nauki gry 4-osobowy wówczas zespół wyjeżdża na konkurs; najpierw regionalny do Przechlewa, a później ogólnopolski „O Róg Wojskiego" do Sieradza. Z obu wraca z tarczą co jeszcze bardziej motywuje do pracy.

            Po czerwcowym konkursie w Sieradzu w 1999 roku na spotkaniu przy ognisku u kolegi Tadeusza Majkowskiego zespół przyjmuje nazwę „Jantar" i postanawia ubrać się w jednolite stroje. Z pomocą finansową przychodzą Koła Łowieckie „Cietrzew" w Cewicach, „Szarak" w Gdańsku i „Żbik" w Siemirowicach. Uszyte peleryny z ozdobnym krawalnikiem i w kapeluszach prezentujemy się elegancko. Tym bardziej, że w większości sygnaliści ubrani są albo w mundury leśne albo łowieckie. My byliśmy inni, z pewnością bardziej oryginalni.

            Pierwszy najwyższy laur „przyszedł" po niespełna rocznym treningu. 18 września 1999 roku podczas I-szego Pomorskiego Przeglądu Sygnałów i Muzyki Myśliwskiej na Zamku w Bytowie zajęliśmy I-sze miejsce w klasie C (dla początkujących). Indywidualnie też byliśmy zadowoleni.

            Od listopada 1999 roku spotkamy się na świetlicy Nadleśnictwa Cewice. Jednostka ta z Nadleśniczym Marianem Hauzą na czele stała się oficjalnym mecenasem naszego zespołu. Wkrótce od Nadleśniczego otrzymujemy róg par force i mały róg pszczyński i w ten sposób wzbogacamy swoje instrumentarium.

            Koniec roku 1999, a dokładnie 20 listopada to jeszcze jedno ważne wydarzenie w życiu zespołu. Jak do tej pory jedyny zagraniczny wyjazd. Udało nam się dzięki rodzicom dzieci i koledze Januszowi Rybickiemu wyjechać na targi łowieckie i jeździeckie do Hanoweru w Niemczech. Wielkość imprezy i mnogość występujących zespołów wcale nas nie przestraszyły. Zaprezentowaliśmy się godnie i zostaliśmy przyjęci ogromnymi brawami od zwiedzających wystawy.

            W grudniu dołączają do nas Dagmara Kita, Kasia Skrzyńska, Rafał Wałdoch i Paulina Marszk. Pomimo dobrej gry i szybkiego rozwoju tylko ta ostatnia do dziś czynni uczestniczy w życiu sygnalistów. Obecnie uczy się i gra  w Technikum Leśnym w Warcinie. Niedługo potem grać z nami zaczyna i jest do dziś Michał Malek.

            Rok 2000 to początek naszych sukcesów na arenie ogólnopolskiej. Sztandarowy konkurs „O Róg Wojskiego" mianowany mistrzostwami Polski w grze sygnałów myśliwskich odbywał się w kolbce sygnalistki w Pszczynie. Przeskoczyliśmy jeden szczebelek wyżej grając w najbardziej obleganej klasie B (dla średnio zaawansowanych) plasując się na trzecim miejscu.

Po tak udanym występie motywacji do pracy było jeszcze więcej. Kolejne konkursy, wyjazdy, spotkania i coraz więcej gry na przeróżnych imprezach łowieckich, leśnych i innych pozostających w klimacie leśno-łowieckim.

            W roku 2005 „znalazła" się kolejna grupa dzieci, która chętna był nauczyć się kunsztu gry na rogu myśliwskim. Zespół „Jantar-junior" tworzą Hubert Keller, Julia Nowak i Bartosz Konkol. Wkrótce dołączyła do nich Ola Witt i z dużym zapałem i zaangażowaniem ruszyli do pracy. Na efekty nie trzeba było długo czekać. To laureaci wielu konkursów póki co regionalnych.

            Ażeby grać o tytuł Mistrza Polski trzeba wyznaczyć sobie cel pośredni. Dla nas ten moment przyszedł w roku bieżącym kiedy to w czerwcu na naszym terenie – w Warcinie rozegrano mistrzowski „Róg Wojskiego". Zespół „Jantar" zdeklasował rywali zajmując pierwsze miejsce w klasie B. Również „Jantar-junior" nie dał szans rywalom i zdobył tytuł Mistrza Polski w klasie dziecięcej – D. To wyraźny sygnał o możliwościach i potrzebie rywalizowania z najlepszymi.

Szczególnie cieszy fakt, że zaplecze zespołu rośnie i w niedalekiej przyszłości znacząco zasili podstawowy skład. 

Do zespołu przychodzą nowi członkowie, część odchodzi; ale rotacja jest rzeczą normalną zwłaszcza u młodych ludzi kiedy pomysłów na życie jest mnóstwo. Dziś podstawowy skład Zespołu liczy dziesięciu solistów grających na małych i dużych rogach: Ewa Tryba, Paulina Marszk, Michał Malek, Piotr Majkowski, Tomek i Paweł Borsuk, Lech Ciszek, Michał Czapiewski, Paweł Grzenkowski i Wiesław Keller – kierownik zespołu.

Instrumentarium zespołu teorzą duże rogoi par force i małerogi tzw „Plecówki". Poziadamy również róg kieszonkowy, na którym również prezentujemy grę sygnałów myśliwskich. Propagujemy również rogi historyczne; mamy róg „Wojskiego", którego używamy do prezentacji historii sygnałów myśliwskich.

Corocznie wyjeżdżamy na szereg konkursów, uświetniamy wiele imprez nie tylko łowieckich, na których nasze „notowania" rosną. Zespół „Jantar" jest znany nie tylko w polskim kręgu pasjonatów myśliwskiego rogu.

Taka działalność jest możliwa kiedy są spełnione co najmniej dwa warunki: człowiek prowadzący zespół oraz mecenas, który finansuje poczynania swoich podopiecznych. ZTM „JANTAR" ma takiego. Jest nim Nadleśnictwo Cewice, na którego czele stoi Marian Hauza. Dziękujemy za opiekę i wsparcie.

Niech echo sygnałówki myśliwskiej zabrzmi w waszej rodzinnej kniei, a nasza wspólna pasja sprawi, że piękne polskie tradycje łowieckie nigdy nie ulegną zapomnieniu ale będą przeżywały co raz to większy renesans całej łowieckiej kultury.