Wydawca treści Wydawca treści

Ryś w Nadleśnictwie Cewice

W piątek - 10 kwietnia na terenie leśnictwa Cewice zaobserwowano niecodziennego gościa.

Ryś został zaobserwowany we wsi Siemirowice ( gmina Cewice). Jak udało się nam ustalić, jest to ten sam osobnik, którego kilka dni wcześniej spotkano na terenie Nadleśnictwa Strzebielino.

 

Nadleśnictwo Strzebielino ustaliło, że ryś ma na imię Cezar i jest 2 letnim samcem, który został wypuszczony do lasu w lipcu 2019 roku na terenie Nadleśnictwa Mirosławiec w ramach projektu Powrót rysia do
północno-zachodniej Polski
.

Dzięki obrożom telemetrycznym z GPS, Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze ma wgląd jak przemieszczają się wszystkie wypuszczone rysie.

 

Jak możemy przeczytać na stronie www.rysie.org :

"Młode, dzikie rysie rozpoczynają tzw. okres dyspersji, po osiągnięciu pełnej samodzielności (około 1 roku)- odłączają się od matki aby zająć swój rewir.  Na podstawie licznych badań wskazano, że samice niezbyt chętne przystępują do długich wędrówek i najczęściej zajmują terytorium niedaleko „rodzinnego gniazda”, w pobliżu swoich matek. Tu większym buntem wykazują się samce, bowiem to oni porywają się ku nieznanemu. Dziki rekordzista, odnotowany w Norwegii,  w okresie dyspersji przebył ok. 450 km ( w linii prostej).  Oczywiście należy wziąć pod uwagę liczne czynniki, które wpływają na dystans rozprzestrzeniania się młodych, jak np. gęstość zabudowy czy też dostępność pokarmu (albo jego skuteczność w samodzielnym zdobywaniu) .